Historia Oddziału ZNP w Staszowie – część I

HISTORIA ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest jedną z najstarszych organizacji zawodowych w Polsce. Swoimi korzeniami sięga 1905 roku, kiedy to na fali wzburzenia politycznego i społecznego w carskiej Rosji, Polacy podjęli walkę o przywrócenie tożsamości narodowej, walkę o polską szkołę. Idea ta trafiła do serc nauczycieli ludowych i wychowanków szkół rosyjskich, którzy nie poddali się naporowi rusyfikacji. To ci młodzi zapaleńcy zebrali się potajemnie nocą z 1 na 2 października 1905 roku w małej szkółce w Pilaszkowie pod Łowiczem, aby ustalić zasady wspólnej walki o polskość szkół. Stwierdzili, że istnieje konieczność zrzeszania się nauczycieli dla obrony ich własnych zawodowych praw. Idea ta szybko zakiełkowała wśród nauczycieli i już w listopadzie 1905 roku powstał Polski Związek Nauczycielski, który domagał się zrównania płac nauczycielek i nauczycieli oraz określenia minimalnej płacy.
Nauczyciele szkół elementarnych utworzyli w powstałym Związku Sekcję Szkół Elementarnych, z której w 1916 roku powstało Zrzeszenie Nauczycielstwa Szkół Początkowych. W 1919 połączyło się ono ze Związkiem Polskiego Nauczycielstwa Ludowego w Galicji (istniejącego od grudnia 1905 roku) tworząc silny i liczny Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych obejmujący cały, wolny już kraj. Od 1930 roku, kiedy nastąpiło ostateczne zjednoczenie się Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych ze Związkiem Nauczycieli Szkół Średnich, ogólnopolska organizacja zawodowa nauczycieli przyjęła nazwę Związku Nauczycielstwa Polskiego, którą nosi do dziś. Program Związku Nauczycielstwa Polskiego zawierał dwa główne kierunki. Były nimi:
– walka o powszechną, obowiązkową, bezpłatną szkołę, dążącą do nowoczesności form, treści i metod nauczania
– walka o wysoką pozycję społeczną nauczycieli, poprzez umożliwienie im zdobycia wyższego wykształcenia, odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, stabilizacji prawnej i socjalnej.
W ciągu całego okresu działalności ZNP te podstawowe założenia programowe były i są zawsze stawiane na pierwszym miejscu.
W tragicznych latach okupacji hitlerowskiej Związek przekształcił się w Tajną Organizację Nauczycielską (TON), która szeroko rozwijała konspiracyjny system tajnego nauczania dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach kształcenia. Tysiące członków Związku zdrowiem i życiem zapłaciło za swą patriotyczną postawę. Ci, którzy przeżyli koszmar okupacji i wojennej zawieruchy, natychmiast podejmowali apel Związku o przystąpienie do odbudowy zrujnowanej polskiej oświaty.
W tych niezwykle trudnych latach powojennych Związek starał się nieść różnoraką pomoc żyjącym w skrajnym ubóstwie nauczycielom.
Walkę o realizację swoich założeń programowych toczył Związek przez cały okres Polski Ludowej. Budował domy wczasowe i sanatoria, inicjował budowę domów nauczycieli, rozwijał i popierał różnorodne formy działalności kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej, prowadził przez dziesiątki lat masowe doskonalenie nauczycieli w formie rejonowych konferencji pedagogicznych, rozwijał swoje wydawnictwa pedagogiczne niosąc pomoc młodym nauczycielom.
Działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego na Ziemi Staszowskiej datuje się od 1919 roku, to jest od obradującego w dniach od 14 do 17 kwietnia w Warszawie ogólnopolskiego zjazdu nauczycieli zwanego Sejmem Nauczycielskim. Obrady tego zgromadzenia, a zwłaszcza ustalenia przyjęte w sprawie ustroju polskiej szkoły, szerokim echem odbiły się w całym polskim nauczycielstwie, nie omijając naszego środowiska. Nauczyciele Staszowa i pobliskiego Szydłowa zaczęli tworzyć pierwsze organizacje związkowe. Opublikowana w pierwszym numerze „Głosu Nauczycielskiego” deklaracja mówiąca, że zrzeszone w Związku nauczycielstwo „(…) wszystkie swoje siły i życie, a w potrzebie krew i mienie swoje odda, ku pomnożeniu kultury i dorobku narodu (…)”, była czytana i szeroko dyskutowana na zebraniach i spotkaniach towarzyskich nauczycieli.
Brak szerszych źródłowych materiałów o pracy związkowej na naszym terenie w okresie międzywojennym nie pozwala na dokładne jej omówienie. Ze wspomnień nieżyjącej już działaczki związkowej, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, Marii Malec, wiemy o udziale członków ZNP Ogniska Staszów w ogólnopolskim strajku nauczycieli w 1937 roku, kiedy ówczesny rząd zawiesił działalność Związku za jego radykalne wystąpienia w obronie godności nauczycieli. Zdecydowana postawa wszystkich członków Związku w obronie zawieszonego Zarządu Głównego zakończyła się pełnym sukcesem. Rząd musiał się wycofać ze wszystkich działań represyjnych w stosunku do ZNP.
W okresie międzywojennym Związek, oprócz rozwiązywania ściśle zawodowych spraw pracowników oświaty i nauki, aktywnie angażował swoich członków do działalności społecznej i kulturalnej, starał się wywierać znaczący wpływ na organizację systemu oświatowego, na cele i treści tego systemu. Rozwinął szeroką działalność wydawniczą, udostępniając swoim członkom szereg czasopism. Od początku roku szkolnego 1933/34 aż do wybuchu wojny każdy nauczyciel członek ZNP otrzymywał w ramach składki związkowej „Głos Nauczycielski” oraz jedno z wybranych przez siebie czasopism jako dodatek miesięczny. Czasopism do wyboru było 11: „Praca Szkolna”, „Ruch Pedagogiczny”, Polskie Archiwum Psychologii”, „ Ogniwo”, „ Polska Oświata Pozaszkolna”, „ Rysunki i Zajęcia Praktyczne w Szkole”, „ Szkoła Specjalna”, „ Śpiew w Szkole”, „ Wychowanie Fizyczne w Szkole”, „Szkoła Dokształcająca Zawodowo”, „Przedszkole”. Wszystkie czasopisma dziecięce były tygodnikami, przyczyniały się do aktualizacji procesu nauczania. Czasopisma dziecięce były ściśle powiązane ze szkołą.
W pracy związkowej zwracano dużą uwagę na samokształcenie i jego powiązanie z kształceniem ustawicznym nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego gorąco zachęcał swoich członków do ciągłej pracy nad sobą. Potrzebę tę bardzo mocno podkreślano na zorganizowanym przez Związek w 1929 roku w Poznaniu kongresie pedagogicznym. Osią nauczycielskiego ruchu samokształceniowego były organizowane w ogniskach ZNP konferencje pedagogiczne.
Ogromną rolę w kształtowaniu postaw nauczycielskich odegrał zorganizowany w Warszawie w dniach 27-29 maja 1939 roku Kongres Pedagogiczny ZNP. Kongres ten zwołany w okresie narastającego zagrożenia Polski, wezwał całe nauczycielstwo i inteligencję polską do przygotowania się do obrony kraju i pomnażania jego dorobku.
Uchwały Kongresu, przyjęte przez całe polskie nauczycielstwo, zaowocowały jego głębokim patriotyzmem i bohaterską postawą w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku i walce z okupantem w latach 1939-1945.
Również nauczyciele Zimie Staszowskiej czynnie włączyli się w obronę Ojczyzny i walkę z okupantem płacą najwyższą cenę. Cenę swojego życia. Ginęli z bronią w ręku, w hitlerowskich obozach zagłady i stalinowskich łagrach. Komisja historyczna zebrała i opublikowała biografie 15 takich nauczycieli. Byli to:
1. Józef Barabasz z Barabaszówki zginął w Katyniu
2. Aleksander Belusiak – nauczyciel z Oględowa został rozstrzelany na cmentarzu w Kurozwękach
3. Jan Bień z Ossali – zginął w Oświęcimiu
4. Stefan Błasiński – nauczyciel z Oględowa zginął pod Niemścicami
5. Józef Jaroń – kierownik Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie zginął w Katyniu
6. Wincenty Jaśkiewicz – kierownik Szkoły Podstawowej w Strzegomiu zginął w Mauthausen
7. – 8. Jan Kaczorowski – kierownik Szkoły Podstawowej w Szydłowie i Władysława Kaczorowska – nauczycielka – zostali spaleni przez hitlerowców we własnym domu
9. Roman Kolenda – kierownik Szkoły Podstawowej w Pęcławicach zginął w Oświęcimiu
10. Józef Leśniak – nauczyciel z Bogorii – zginął w Oświęcimiu
11. Aleksander Opałka – nauczyciel z Grzymały zginął w czasie ofensywy styczniowej
12. Władysław Pieczora – nauczyciel z Rudy zginął w Oświęcimiu
13. Jan Tymiński – nauczyciel z Oględowa zastrzelony przez Niemców w Oględowie w 1944 roku
14. Stefan Warszawa – kierownik Szkoły Podstawowej w Kurozwękach zginął w Gross Rosen
15. Jan Wróblewski – nauczyciel staszowskiego gimnazjum zginął w Katyniu

Druga z publikacji komisji historycznej, zatytułowana „Nauczyciele tajnego nauczania Ziemi Staszowskiej” zawiera 76 nazwisk nauczycieli, którzy narażając swoje życie i życie najbliższych podjęli cywilną walkę z okupantem ucząc dzieci i młodzież na tajnych kompletach. Ich bohaterski czyn został również upamiętniony w wydanej przez Zarząd Okręgu w Tarnobrzegu książce pt. „Szkoła przy zasłoniętych oknach”.

Wielu nauczycieli Ziemi Staszowskiej czynnie uczestniczyło w zbrojnym ruchu oporu należąc do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Zarząd Oddziału ZNP w Staszowie ufundował tablicę upamiętniającą wszystkich nauczycieli – ofiary II wojny światowej i prowadzących tajne nauczanie, która została wmurowana w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie i odsłonięta 4 listopada 1989 roku, podczas wojewódzkiej uroczystości w 50-tą rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Odsłonięcia tablicy, w asyście żyjących seniorów, organizatorów tajnego nauczania, dokonał obecny prezes Zarządu Głównego ZNP, dr Jan Zaciura.
Dzięki ogromnej ofiarności nauczycieli przystąpienie do organizacji szkolnictwa na terenie Ziemi Staszowskiej możliwe było już we wrześniu 1944 roku. Nauczyciele bezinteresownie i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy, uruchamiając szkoły i organizując do tej pracy miejscowe społeczeństwo. Zarząd Oddziału ZNP w Sandomierzu organizował pomoc dla znajdujących się w tragicznej sytuacji rodzin nauczycielskich. Już w lutym i marcu 1945 roku powstały pierwsze ogniwa ZNP, których głównym zadaniem było niesienie pomocy chorym koleżankom i kolegom oraz staranie się u ówczesnych władz o pomoc materialną i rozdzielanie darów z UNRA. Zebrania ognisk ZNP w powojennym okresie stawały się „rodzinnymi uroczystościami”.
Samodzielna działalność Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Staszowie datuje się od 13 marca 1955 roku, czyli pół roku po powstaniu, z dniem 1 października 1954 roku, powiatu staszowskiego.
W celu utworzenia Oddziału Powiatowego ZNP powołana została 14 stycznia 1955 roku Komisja Organizacyjna w składzie:
1. Stanisław Adamczak – przewodniczący
2. Wanda Łukawska – sekretarz
3. Henryk Wojciechowski – członek
4. Stanisław Wdowiak – członek
5. Alina Kowalczewska – członek
6. Józef Ramocki – członek
7. Marian Piętowski – członek

Komisja ta przygotowała i przeprowadziła I Zjazd Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Staszowie w dniu 13 marca 1955 roku. W wyniku wyborów, pierwszy Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP składał się z następujących osób:
1. Stanisław Adamczak – prezes
2. Stanisław Wdowiak – wiceprezes
3. Maria Malec – sekretarz
4. Alina Kowalczewska – skarbnik
5. Józefa Bednarska – członek
6. Mieczysław Cieślik – członek
7. Laura Górska – członek
8. Kazimierz Haduch – członek
9. Maria Herman – członek
10. Edward Ryguła – członek
11. Stanisława Warchałowska – członek

Zjazd ten wybrał jednocześnie delegatów na Konferencję Okręgową w Kielcach w osobach:
1. Stanisław Adamczak
2. Józef Ramocki
3. Helena Świątyńska

Pierwszy Zarząd Oddziału Powiatowego ZNP oparł swą działalność w terenie na dziewięciu istniejących Międzyzakładowych Organizacjach Związkowych i Zakładowej Organizacji Związkowej. Przed nowym Zarządem stanęło wiele zagadnień pracy ideowej prowadzonej przez Związek, pracy pedagogicznej i wewnątrzzwiązkowej. Zarząd Oddziału aktywnie włączył się w przygotowanie nauczycieli do realizacji wprowadzonej w roku szkolnym 1955/56 nowej reformy oświatowej, której przyświecało hasło „Bliżej dziecka”.
W roku 1955 wszystkie ogniwa związkowe uroczyście obchodziły 50-tą rocznicę powstania Związku, organizując uroczyste wieczornice, spotkania z weteranami pracy nauczycielskiej.
W lutym 1956 roku została zorganizowana przy Zarządzie Oddziału ZNP Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa, która przy związku działała do końca XX wieku.
W dniach historycznych przemian, jakie dokonały się w kraju w październiku 1956 roku, nauczyciele całego powiatu na zebraniach ogniw związkowych wyrażali wszechstronne poparcie dla dokonującej się odnowy życia społeczno-politycznego i gospodarczego. Rozpoczynający się proces odnowy ujawnił ukryte dotychczas mankamenty poprzedniego okresu. Należało więc naprawić krzywdy i rehabilitować ludzi.
W tym celu w dniu 17 listopad 1956 roku wybrano przy Zarządzie Oddziału ZNP Komisję Rehabilitacyjną w składzie:
1. Stanisław Bień – przewodniczący
2. Józef Stępniewski – sekretarz
3. Kazimierz Krzeczowski – członek
4. Wacław Łukasik – członek
5. Anna Potocka – członek
W tym dniu powołano jednocześnie Sad Koleżeński w składzie:
1. Stanisław Wdowiak – przewodniczący
2. Edward Berkowicz – sekretarz
3. Mieczysław Cieślik – członek
4. Wincenty Jurecki – członek
5. Maria Firlejczyk – członek
6. Józef Waligóra – członek
7. Feliks Król – członek
Komisja zrehabilitowała Stefana Ruska i Edwarda Rygułę.
W listopadzie 1956 roku przeprowadzono reorganizację Międzyzakładowych i Zakładowych Organizacji Związkowych i utworzono w ich miejsce 6 ognisk ZNP: w Staszowie, Bogorii, Osieku, Połańcu, Kurozwękach i Koniemłotach.
Z inicjatywy Zarządu Oddziału Powiatowego 17 października 1956 roku zorganizowano Dzień Nauczyciela Ziemi Staszowskiej.
Od stycznia do kwietnia 1957 roku Zarząd Oddziału przeprowadził kampanię wyborczą w ogniskach ZNP oraz przygotowawczą do Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Zarządu Oddziału.
W dniu 13 kwietnia 1957 roku odbył się II Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zarządu Oddziału Powiatowego, który dokonał oceny działalności ustępującego Zarządu w okresie pełnym wydarzeń w życiu ZNP i całego kraju oraz wybrał nowy Zarząd Oddziału. W wyniku wyborów w skład Zarządu Oddziału Powiatowego weszli:
1. Kazimierz Krzeczowski
2. Stanisław Adamczak
3. Maria Firlejczyk
4. Józef Ramocki
5. Krzysztof Pawlik
6. Edward Zych
7. Michał Żal (senior)
8. Stanisław Wdowiak
9. Józef Stępniewski
10. Józef Waligóra
11. Bolesław Białobok
12. Helena Rożek
13. Kazimierz Warchałowski
Na delegatów na Zjazd Zarządu Okręgu ZNP w Kielcach zostali wybrani:
1. Stanisław Adamczak
2. Kazimierz Krzeczowski
3. Michał Żal
a delegatem na Zjazd Krajowy ZNP został Kazimierz Krzeczowski.
Zarząd Oddziału wyłonił na pierwszym posiedzeniu Prezydium Zarządu w składzie:
1. Kazimierz Krzeczowski – prezes
2. Stanisław Wdowiak – wiceprezes
3. Józef Ramocki – skarbnik
4. Stanisław Adamczak – sekretarz
5. Bolesław Białobok – członek
6. Krzysztof Pawlik – członek
7. Józef Waligóra – członek
Jednym z pierwszych zadań było przeprowadzenie szerokiej dyskusji wśród nauczycieli poprzedzającej Ogólnopolski Zjazd Oświatowy, który odbył się w dniach od 2 do 5 maja 1957 roku w Warszawie , jak również zapoznanie z uchwałami tegoż zjazdu.
W czasie dyskusji przed i pozjazdowej nastąpiło obudzenie zainteresowań reformą szkolnictwa i naprawą sytuacji oświatowej wśród całego społeczeństwa, a szczególnie nauczycieli.
W wyniku zmian oświatowych zapoczątkowanych w październiku 1957 roku powołano przy ogniskach Przewodniczących Referatów Pedagogicznych, a przy Oddziale Powiatowym – Sekcję Pedagogiczną. Pierwszą rejonową konferencję pedagogiczną zorganizowano 14 grudnia 1957 roku w Ognisku ZNP w Osieku.
Podstawową formą związkowej pracy pedagogicznej było samokształcenie realizowane poprzez konferencje pedagogiczne i propagowanie czytelnictwa „Głosu Nauczycielskiego” i innych czasopism wydawanych przez Zarząd Główny ZNP. Rejonowe konferencje pedagogiczne stały się okazją towarzyskich spotkań nauczycieli w każdym ognisku i kończyły się przyjęciem i zabawą. Szkoły i placówki oświatowe prześcigały się w organizowaniu takich spotkań, które przyczyniały się do tworzenia i umacniania więzi koleżeńskich i zawodowych.
Ostatnim doniosłym wydarzeniem związkowym w 1957 roku był Krajowy Zjazd Delegatów ZNP w Warszawie, w którym uczestniczył prezes Zarządu Oddziału, Kazimierz Krzeczowski.
Rok 1958 w pracach Zarządu Oddziału i całej powiatowej organizacji związkowej rozpoczął się od czynnego włączenia się do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Związkowcy czynili starania szczególnie w zakresie poprawy katastrofalnej sytuacji lokalowej szkół.
Na wezwanie Zarządu Głównego nauczyciele współorganizowali Społeczny Fundusz Budowy Szkół (SFBS) inicjując jednocześnie akcję oszczędzania podręczników szkolnych oraz włączyli się do akcji gospodarczych organizowanych przez czynniki społeczne i polityczne.
Zarząd Oddziału Powiatowego zwracał także uwagę na wypracowanie właściwych form pracy rejonowych konferencji pedagogicznych w zakresie zabezpieczenia metod samokształceniowych i pracy ideowo-pedagogicznej.
W tym celu we wrześniu 1958 roku powołano przy Oddziale Powiatowym kierownika Wydziału Pedagogicznego, którym został Franciszek Ziółko. Również wiele uwagi poświęcono sprawom socjalno-bytowym nauczycieli: zabezpieczeniu mieszkań, opieki lekarskiej, wczasów, niesieniu pomocy nauczycielom emerytom.
Rok ten, na skutek licznych starań kierownictwa Zarządu Głównego, przyniósł nauczycielom podwyżkę uposażenia i obniżenie wymiaru godzin z 30 na 26 tygodniowo.
W roku tym bardzo uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Nauczyciela.
25 kwietnia 1959 roku odbył się III Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Zarządu Powiatowego ZNP, na którym wybrano nowy Zarząd w składzie:
1. Józef Ramocki
2. Stanisław Adamczak
3. Bolesław Białobok
4. Stanisław Bień
5. Józef Chmielnicki
6. Stefan Czerwiec
7. Wincenty Jurecki
8. Kazimierz Krzeczowski
9. Henryk Kapral
10. Feliks Król
11. Kazimierz Kasiński
12. Feliks Kupisz
13. Alina Kowalczewska
14. Maria Malec
15. Józef Stępniewski
16. Jan Taraska
17. Franciszek Ziółko
Delegatami na Zjazd Okręgu w Kielcach zostali:
1. Stefan Czerwiec
2. Kazimierz Krzeczowski
3. Józef Ramocki
4. Józef Stępniewski
5. Edward Szemraj
a delegatem na Zjazd Krajowy Józef Ramocki.
Nowy Zarząd Oddziału wyłonił spośród siebie Prezydium Zarządu w następującym składzie:
1. Józef Ramocki – prezes
2. Stanisław Adamczak -sekretarz
3. Bolesław Białobok – wiceprezes i zarazem skarbnik
4. Franciszek Ziółko – kierownik wydziału pedagogicznego
5. Maria Malec – członek
6. Stefan Czerwiec – członek
7. Feliks Król – członek
8. Jan Taraska – członek
9. Henryk Kapral – członek

Akcja sprawozdawczo-wyborcza, którą na szczeblu powiatowym zamknął III Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zarządu Oddziału, wykazała wydatne podniesienie się dyscypliny związkowej i wzrost aktywności ognisk ZNP.
Oddział Powiatowy wraz ze wszystkimi Ogniskami bardzo aktywnie włączył się do prac związanych z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego. Z inicjatywy Zarządu Oddziału Ogniska podejmowały w tym zakresie szereg ciekawych form pracy. Koledzy opracowali szlaki turystyczne powiatu, zbierali pieśni ludowe i legendy regionalne. Jan Anioł opracował monografię Rytwian i okolic. Ognisko Staszów organizowało wystawy twórczości artystycznej kolegów związkowców.
Zarząd Oddziału w dalszym ciągu bardzo dużo uwagi poświęcał w swej działalności zagadnieniom pracy konferencji rejonowych oraz sprawom socjalno-bytowym nauczycieli powiatu staszowskiego, a także opiece nad młodymi nauczycielami.
Naczelną sprawą, jaką zajęto się w 1960 roku, było przygotowanie szkół i nauczycieli do reformy szkolnictwa. Rozwijano działalność społeczno-oświatową ognisk poprzez rozwijanie wśród nauczycieli hasła „Polska krajem ludzi kształcących się”. Rok ten w pracy związkowej zamknął Krajowy Zjazd Delegatów ZNP, w którym uczestniczył prezes Oddziału, Józef Ramocki.
Okres od grudnia 1960 roku do czerwca 1961 roku w pracy Zarządu Oddziału to przeniesienie uchwał Zjazdu ZNP na ogół nauczycieli oraz przeprowadzenie akcji sprawozdawczo-wyborczej w Ogniskach i Oddziale Powiatowym. Był to okres szerokiej dyskusji nauczycielskiej nad sprawami reformy szkolnictwa i nad sprawami wychowania młodzieży.
W atmosferze tej dyskusji odbył się 10 czerwca 1961 roku IV Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zarządu Oddziału Powiatowego, na którym wybrany został nowy zarząd w składzie:
1. Stanisław Adamczak
2. Andrzej Bańkowski
3. Stanisław Bień
4. Stefan Czerwiec
5. Józef Chmielnicki
6. Zygmunt Jaros
7. Krzysztof Godzwon
8. Mieczysław Jaskólski
9. Feliks Król
10. Henryk Kapral
11. Helena Kwiatkowska
12. Maria Malec
13. Stanisław Mazur
14. Wacław Praszek
15. Anna Potocka
16. Józef Ramocki
17. Jan Traska
18. Henryk Wojciechowski
19. Franciszek Ziółko
Delegatami na Zjazd Okręgu w Kielcach zostali wybrani:
1. Stanisław Adamczak
2. Feliks Król
3. Kazimierz Krzeczowski
4. Krzysztof Godzwon
5. Kazimierz Kasiński
6. Jan Taraska
W skład Prezydium wybranego Zarządu Oddziału weszli:
1. Krzysztof Godzwon -prezes
2. Stanisław Adamczak – sekretarz
3. Stanisław Mazur – wiceprezes
4. Helena Kwiatkowska – skarbnik
5. Feliks Król – członek
6. Stefan Czerwiec – członek
7. Józef Ramocki – członek
8. Jan Taraska – członek
9. Maria Malec – członek
Zarząd Oddziału zorganizował po raz pierwszy wycieczkę turystyczno-krajoznawczą dla aktywu związkowego do Zakopanego, inicjując rozwinięcie ruchu turystycznego przez Ogniska i szkoły.
Od września 1962 roku Oddział i Ogniska obchodziły 25 rocznicę strajku nauczycielskiego, poświęcając tej rocznicy uroczyste zebrania Ognisk, omawiając te zagadnienia na spotkaniach z weteranami ruchu związkowego.
W styczniu 1963 roku dotychczasowy prezes Oddziału Powiatowego, Krzysztof Godzwon, odszedł do innej pracy, a jego funkcję przejął Stanisław Mazur.
21 kwietnia 1963 roku odbył się IV Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zarządu Powiatowego ZNP, który wybrał nowe władze związkowe. W skład Zarządu zostali wybrani:
1. Stanisław Adamczak
2. Antoni Banasiewicz
3. Stefan Czerwiec
4. Eugeniusz Ciepiela
5. Tadeusz Feręs
6. Zygmunt Gromny
7. Henryk Kapral
8. Helena Kwiatkowska
9. Stanisław Mazur
10. Henryk Mazur
11. Maria Malec
12. Irena Moryto
13. Henryk Markowski
14. Krzysztof Pawlik
15. Henryk Olszewski
16. Józef Ramocki
17. Henryk Wojciechowski
18. Jan Zając
19. Michał Żal
Delegatem na Zjazd Krajowy ZNP został wybrany Stanisław Mazur. Nowy Zarząd wyłonił spośród siebie Prezydium w następującym składzie:
1. Stanisław Mazur – prezes
2. Maria Malec – wiceprezes
3. Henryk Kapral – sekretarz
4. Antoni Banasiewicz – członek
5. Stefan Czerwiec – członek
Dużą rolę w aktywizowaniu Oddziału i Ognisk terenowych odegrał ogłoszony przez Zarząd Główny ZNP konkurs „Nasze Ognisko dobrze pracuje”. Do konkursu przystąpiły wszystkie Ogniska oraz Oddział Powiatowy. W wyniku konkursu wszystkie Ogniska poważnie ożywiły całokształt swojej pracy związkowej i umocniły się organizacyjnie.
W Ogniskach wyrastał poważny aktyw związkowy, który podejmował trudne zadania pracy ideowo-pedagogicznej i społeczno-oświatowej w środowisku. Nauczyciele, rozszerzając zakres swojej pracy zawodowej, w całej masie włączyli się do akcji społecznych i oświatowych, prowadząc we wszystkich miejscowościach masowe szkolenia rolnicze, inicjując poważne czyny społeczne na rzecz przebudowy wsi, podniesienia poziomu rolnictwa, budowy dróg, szkół, prowadząc w 16 szkołach wiejskich ośrodki życia kulturalnego, pomagając rozwijać pracę w klubach „Ruch” i klubo-kawiarniach wiejskich.
Rok 1964 stał się w działalności Oddziału i Ognisk doskonałą okazją do zapoznania ogółu nauczycieli z dotychczasowym dorobkiem. Na duże ożywienie działalności związkowej wpłynęła atmosfera polityczna, jaka wytworzyła się w kraju. W ogólonarodowej dyskusji nad tezami zjazdowymi i przeniesieniem tych tez do społeczeństwa i młodzieży ogromną rolę odegrało całe nauczycielstwo związkowe powiatu staszowskiego. Terenowe ogniwa podejmowały zobowiązania, organizowały szereg nowych form pracy kulturalno-oświatowej, turystyczno-krajoznawczej i społecznej.
Z inicjatywy młodych nauczycieli Zarządu Oddziału powstała przy Oddziale Rada Sportu i Turystyki, a sekcja piłki nożnej wzięła udział w rozgrywkach powiatowych.
W tej ożywionej atmosferze pracy wszystkich ogniw ZNP odbył się w kwietniu 1964 roku Krajowy Zjazd Delegatów ZNP, w którym uczestniczył jako delegat prezes Oddziału, Stanisław Mazur.
Konkurs „Nasze ognisko dobrze pracuje” stał się poważnym bodźcem do wypracowania właściwej kultury pracy Zarządu Oddziału i Ognisk ZNP w terenie. Oddział Powiatowy znalazł się na trzecim miejscu, w skali Okręgu ,wyprzedzając Oddziały o dużej tradycji pracy związkowej. Ognisko Koniemłoty również zajęło III miejsce w skali Okręgu.
Sukcesy osiągnięte w tym konkursie spowodowały, że ogłoszony przez Zarząd Główny ZNP w 1965 roku, nowy konkurs został również bardzo pozytywnie przyjęty przez aktyw i cały ogół członków związku – wszystkie ogniska i Oddział zgłosiły akces do udziału w nim.
W końcu roku 1964 ogniska przystąpiły do przygotowań zbliżającej się 60 rocznicy ZNP. W oddziale powołana została Komisja Historyczna, która zajęła się zbieraniem materiałów dotyczących działalności Związku na terenie powiatu od chwili jego powstania i popularyzowaniem ich w pracy wychowawczej z młodzieżą.
60-lecie ZNP stało się wielkim świętem wszystkich nauczycieli związkowców. Ogniska organizowały uroczyste zebrania, spotkania z weteranami ruchu nauczycielskiego, wieczory towarzyskie. Szczególnie uroczyście obchodzono Dzień Nauczyciela. Powiatowe władze partyjne i państwowe wysoko oceniając działalność Zarządu Oddziału i ogółu nauczycieli w powiecie, postanowiły ufundować organizacji związkowej sztandar.
Sztandar został wręczony na VI Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Zarządu Oddziału ZNP w dniu 3 kwietnia 1966 roku. W Zjeździe tym wziął udział sekretarz Zarządu Głównego ZN,P Franciszek Filipowicz i sekretarz Zarządu Okręgu ZNP, Ryszard Zieliński. Zjazd ocenił dotychczasową działalność Oddziału i wytyczył program na najbliższą przyszłość.
W wyniku wyborów do Zarządu Oddziału weszli:
1. Eugeniusz Ciepiela
2. Stefan Czerwiec
3. Adam Durda
4. Henryk Kapral
5. Maria Malec
6. Henryk Mazur
7. Stanisław Mazur
8. Irena Moryto
9. Henryk Olszewski
10. Eugeniusz Orłowski
11. Krzysztof Pawlik
12. Daniela Penca
13. Antoni Rybak
14. Jan Sikora
15. Rozalia Sztaba
16. Stanisław Wójcikowski
17. Jan Zając
18. Edward Zych
19. Michał Żal
Delegatami na Zjazd Okręgu zostali wybrani:
1. Henryk Kapral
2. Stanisław Mazur
3. Adam Koziński
4. Henryk Morawski
5. Anna Potocka
Delegatem na Zjazd Krajowy wybrany został Henryk Kapral.
Nowy Zarząd Oddziału wybrał Prezydium w następującym składzie:
1. Henryk Kapral – prezes
2. Maria Malec – wiceprezes
3. Jan Sikora – sekretarz
4. Irena Moryto – członek
5. Stanisław Mazur – członek
6. Eugeniusz Ciepiela – członek
7. Krzysztof Pawlik – społeczny inspektor pracy

Za swoje naczelne zadanie Zarząd uznał podnoszenie poziomu ideowego nauczycieli – członków związku i rozwijanie postępu pedagogicznego.
Rok 1966 przyniósł, obok wprowadzenia ośmioletniej szkoły podstawowej, przede wszystkim podsumowanie dorobku organizacji związkowej w okresie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wszystkie zebrania ognisk, konferencje rejonowe oraz konkurs „Nasze Ognisko dobrze pracuje” nasycone były treściami nawiązującymi do obchodów tej rocznicy.
Wprowadzona w 1968 roku reforma oświatowa ośmioklasowej szkoły podstawowej postawiła przed nauczycielami nowe, dużo większe wymagania. Młodzi nauczyciele zostali zobowiązani do składania egzaminów kwalifikacyjnych. Przy Inspektoracie Oświaty powołano Komisję Egzaminacyjną w skład której weszli przedstawiciele Inspektoratu, instruktorzy przedmiotowi Powiatowego Ośrodka Metodycznego, przedstawiciele Zarządu Oddziału ZNP i inni specjaliści. Przewodniczącym tej komisji został długoletni kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, działacz związkowy, Józef Ramocki.
Zarząd Oddziału ZNP udzielał wszechstronnej pomocy nauczycielom zdającym egzaminy kwalifikacyjne, organizował spotkania, umożliwiał dostęp do materiałów źródłowych, inspirował zakup odpowiedniej literatury przez Bibliotekę Pedagogiczną.
Ważnym wydarzeniem w tym roku było zorganizowanie przez Ośrodek Metodyczny powiatowej wystawy pomocy naukowych zaprojektowanych i wykonanych przez nauczycieli. Na wystawie zgromadzono kilkaset eksponatów ze wszystkich przedmiotów nauczanych w szkołach podstawowych.
Wszystkie Ogniska ZNP przystąpiły do ogłoszonego przez Zarząd Główny konkursu „Nasze Ognisko dobrze pracuje”. W grudniu 1968 roku dokonano oceny konkursu, w którym I miejsce zajęło Ognisko nr 1 w Staszowie, II miejsce Ognisko nr 2 w Staszowie, a III miejsce Ognisko w Bogorii. Ogniska ZNP, realizując zadania konkursowe, organizowały liczne spotkania, konferencje pedagogiczne, wycieczki krajoznawczo-turystyczne, udzielały pomocy nauczycielom – seniorom.
Zarząd Oddziału, realizując swój program przyjęty na konferencji sprawozdawczo-wyborczej, dużo uwagi poświęcał sprawom socjalno-bytowym nauczycieli, ochronie prawnej, opiece zdrowotnej, rozwojowi działalności sportowej w ramach ognisk kultury fizycznej oraz wcześniej przedstawionym działaniom.
W roku 1969 przeprowadzono w Ogniskach i Oddziale ZNP kampanię sprawozdawczo-wyborczą, w czasie której dokonano oceny pracy organizacyjnej i ideowo-pedagogicznej wśród nauczycieli oraz wybrano nowe zarządy. Przyjęto jednocześnie programy działania na lata następne.
W latach 1969-1971 dużą uwagę przykładano do dziedziny socjalno-ekonomicznej oraz ideowo-pedagogicznej. Dbano o właściwy przebieg samokształcenia nauczycieli w ramach konferencji pedagogicznych, udzielano pomocy nauczycielom studiującym zaocznie, zdającym egzaminy kwalifikacyjne, organizowano odczyty pedagogiczne, spotkania i wieczory towarzyskie, wycieczki krajoznawczo-turystyczne i rozgrywki sportowe.
W centrum uwagi Zarządu Oddziału znalazły się sprawy mieszkaniowe nauczycieli. Dążono do wzrostu liczby mieszkań przy nowobudowanych szkołach, budowy domów nauczyciela oraz budownictwa indywidualnego i spółdzielczego. Na koniec 1971 roku oddano 8 domów nauczyciela, w których zamieszkało 26 rodzin, w 1972 roku oddano 4 domy nauczyciela, a w latach następnych dalsze 4 domy. W staszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w tym okresie uzyskano 12 mieszkań.
Dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych kol. Stefana Czerwca, wybudowano w Staszowie przy ul. Południowej Dom Nauczyciela, w którym zamieszkało 12 rodzin.
Nauczyciele budujący własne domy korzystali z kredytów bankowych oraz pożyczek udzielanych na wykończenie mieszkań przez Zarząd Okręgu ZNP w Kielcach.
Dzięki wybudowaniu przez Zarząd Główny ZNP nowych sanatoriów i domów wypoczynkowych oraz organizowaniu w okresie wakacyjnym ośrodków wczasowych w atrakcyjnych miejscowościach, wzrosła liczba nauczycieli korzystających z leczenia sanatoryjnego, wczasów indywidualnych i rodzinnych.
W strukturze Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP działało 10 Ognisk, których prezesami byli:
1. Bogoria – kol. Henryk Olszewski
2. Kurozwęki – kol. Antoni Rybak
3. Osiek – kol. Jan Koselak
4. Połaniec – kol. Kazimierz Kasiński
5. Potok – kol. Eugeniusz Orłowski
6. Staszów nr 1 – kol. Józef Dywan
7. Staszów nr 2 – kol. Stefan Mazur
8. Szydłów – kol. Stanisław Wójcikowski
9. Tuczępy – kol. Michał Żal
10. Koniemłoty – kol. Stefan Pastuszka

W 1970 roku Zarząd Oddziału ZNP podjął inicjatywę zorganizowania w nowym budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie stołówki pracowniczej dla nauczycieli i ich rodzin oraz innych pracowników oświaty. Ze stołówki korzystało ponad 250 osób, a jej kierownikiem była kol. Jadwiga Kapral, następnie Wiesław Kuc, a później Maria Wątroba. Po kilku latach stołówkę przeniesiono do budynku byłego internatu Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szkolnej.
Ton pracy związkowej, oprócz wymienionych prezesów Ognisk nadawali na szczeblu Zarządu Oddziału koleżanki i koledzy: Henryk Kapral, Eugeniusz Ciepiela, Jan Sikora, Irena Moryto, Maria Malec, Krzysztof Pawlik, Maria Chorążak, Franciszek Ziółko, Henryk Morawski, Czesława Szemraj, Jadwiga Kaczmarczyk i wielu innych.
6 maja 1972 roku odbył się VIII Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Staszowie. Zjazd dokonał podsumowania bardzo aktywnej i wielopłaszczyznowej działalności Związku na rzecz swoich członków i całokształtu rozwoju oświaty staszowskiej.
Zjazd obradował w okresie, kiedy ówczesny Sejm uchwalił długo oczekiwaną przez środowisko nauczycielskie Kartę Praw i Obowiązków Nauczyciela, która stała się ważnym czynnikiem regulującym status prawny nauczycieli i wprowadzała zasady stabilizacji zawodowej. 1 maja tego roku rząd podjął decyzję o znacznej podwyżce uposażeń nauczycielskich, realizując postulaty wysuwane przez Zarząd Główny.
W przyjętej uchwale programowej na nową kadencję zwrócono szczególną uwagę na:
– doskonalenie samokształcenia nauczycieli w ramach rejonowych konferencji pedagogicznych, organizowanych przez ZNP i konferencji metodycznych, organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Metodyczny,
– zachęcanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwijania czytelnictwa czasopism pedagogicznych i społeczno-wychowawczych,
– otoczenie młodych nauczycieli szczególną opieką w celu prawidłowej adaptacji w zawodzie,
– rozwijanie poprzez Ogniska ZNP pracy kulturalno-oświatowej, sportowej i turystycznej,
– udzielanie nauczycielom wszechstronnej pomocy w zakresie budownictwa własnych domów, uzyskiwania mieszkań spółdzielczych i komunalnych,
– udzielanie szerokiej pomocy w zakresie opieki zdrowotnej, korzystanie z sanatoriów związkowych i ośrodków wypoczynkowych,
– udzielanie pomocy dzieciom członków ZNP w przyjęciu na studia, otrzymywaniu stypendiów i miejsc w domach akademickich i internatach,
– udzielanie ochrony prawnej, organizowanie szkoleń bhp, troskę o warunki nauki i pracy,
– objęcie opieką i szczególnym zainteresowaniem Związku Nauczycieli Emerytów.
Zjazd wybrał nowy Zarząd Oddziału Powiatowego w składzie:
1. Henryk Kapral – prezes Oddziału
2. Eugeniusz Ciepiela – wiceprezes
3. Jan Sikora – sekretarz
4. Krzysztof Pawlik – techniczny społeczny inspektor pracy
5. Michał Żal – członek prezydium
6. Antoni Rybak – członek prezydium
7. Maria Bąk – członek prezydium
8. Ludwika Gromna – członek prezydium
9. Zuzanna Kowalska – członek prezydium
10. Krystyna Bieniek – członek Zarządu
11. Janina Figacz – członek Zarządu
12. Teresa Janik – członek Zarządu
13. Zygmunt Jaros – członek Zarządu
14. Anna Potocka – członek Zarządu
15. Wacław Praszek – członek Zarządu
16. Władysław Kołek – członek Zarządu
17. Aleksandra Kozerska – członek Zarządu
18. Adam Koziński – członek Zarządu
19. Maria Malec – członek Zarządu
20. Henryk Olszewski – członek Zarządu
21. Eugeniusz Orłowski – członek Zarządu
22. Jan Szczęśniak – członek Zarządu
23. Tadeusz Wójtowicz – członek Zarządu
Delegatami na Zjazd Okręgu w Kielcach zostali wybrani:
1. Henryk Kapral
2. Barbara Kardynał
3. Maria Malec
4. Stefan Mazur
5. Jan Szczęśniak
W okresie przedzjazdowym w Ogniskach ZNP zwrócono dużą uwagę na zapoznanie ogółu nauczycieli z przepisami Karty Praw i Obowiązków Nauczycieli oraz z przepisami wykonawczymi tej ustawy.
W okresie tym nastąpiła również zmiana w systemie zarządzania oświatą. Zostały utworzone Zbiorcze Szkoły Gminne, a ich dyrektorzy otrzymali szerokie uprawnienia w zakresie kierowania i nadzorowania szkół i przedszkoli na swoim terenie. Zmiana ta spowodowała pewną reorganizację Ognisk ZNP. Zostały utworzone nowe Ogniska przy szkołach gminnych w: Bogorii, Połańcu, Rakowie, Rytwianach, Staszowie nr 1, Tuczępach, Wiśniowej i Osieku. Likwidacji natomiast uległy Ogniska w Potoku, Kurozwękach i Koniemłotach. Jednocześnie, uchwałą Zarządu Głównego, Zarządy Oddziałów ZNP przekształcono w Powiatowe Rady Zakładowe ZNP.
W związku z odejściem Henryka Kaprala ze Staszowa do innej pracy na terenie Pińczowa, 14 listopada 1974 roku odbyło się plenarne posiedzenie Powiatowej Rady Zakładowej ZNP, na którym dokonano zmian organizacyjnych. Prezesem Powiatowej Rady Zakładowej ZNP został Eugeniusz Ciepiela, wiceprezesem urzędującym Teresa Janik, sekretarzem Jan Sikora.
Zorganizowano 12 rejonów konferencyjnych oraz wybrano przewodniczących konferencji, którymi zostali:
1. Bogoria – Krystyna Bobrowska
2. Połaniec – Jan Cecot
3. Osiek – Janina Figacz
4. Raków – Tadeusz Bernat
5. Rytwiany – Helena Krawiec
6. Staszów gmina – Mieczysław Dróżdż
7. Staszów nr 1 – Zygmunt Jaros
8. Staszów nr 2 – Ryszard Nowak
9. Staszów nr 3 – Helena Kwiatkowska
10. Szydłów – Longina Skotnicka
11. Tuczępy – Czesław Nizioł
12. Wiśniowa – Tadeusz Feręs

W celu przyjścia z pomocą nauczycielom studiującym na różnych formach studiów zaocznych oraz przygotowania ogółu nauczycieli do wprowadzenia gruntownej reformy programowej w szkołach, władze oświatowe uruchomiły Nauczycielski Uniwersytet Radiowo-Telewizyjny – NURT.
Ogromną rolę w organizowaniu i doskonaleniu nauczycieli klas nauczania początkowego w ramach NURT – u odegrały koleżanki Janina Poniewierska, Helena Sikora i Małgorzata Lisicka. Przygotowano wówczas 104 nauczycieli nauczania początkowego do wdrożenia nowego programu matematyki w klasach I – III. Po złożeniu specjalnych egzaminów absolwenci NURT-u uzyskali dyplomy uprawniające do nauczania matematyki.
W roku 1975 został przeprowadzony w kraju nowy podział administracyjny. W miejsce 22, utworzono 49 województw, zniesiono powiaty i ustanowiono nowe gminy. Gminy: Szydłów, Tuczępy i Raków pozostały w województwie kieleckim, a Staszów i pozostałe gminy byłego powiatu staszowskiego zostały włączone do nowoutworzonego województwa tarnobrzeskiego. Nowy podział administracyjny kraju spowodował również zmiany w strukturach ZNP. Na mocy uchwały Zarządu Głównego ZNP z dnia 16 czerwca 1975 roku, w każdej gminie powołane zostały Rady Zakładowe ZNP. W miejsce Zarządów Okręgów powołano Oddział Zarządu Głównego ZNP w Tarnobrzegu. Kierownikiem tego Oddziału została Irena Twaróg.
Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa ZNP decyzją swoich członków nie rozpadła się, lecz działała w dalszym ciągu przy Radzie Zakładowej w Staszowie, obsługując te gminy, które weszły w skład województwa tarnobrzeskiego.
Prezesami Rad Zakładowych ZNP w poszczególnych gminach zostali wybrani:
1. Staszów – Eugeniusz Ciepiela
2. Bogoria – Henryk Olszewski
3. Wiśniowa – Jan Bąk
4. Osiek – Marian Lipka
5. Połaniec – Regina Tarnowska
6. Rytwiany – Zygmunt Zieliński
7. Łubnice – Halina Resil

W lipcu 1975 roku odeszła z Rady Zakładowej Teresa Janik, która została zatrudniona w dziale kadr nowoutworzonego Kuratorium Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu.
Od września 1975 roku etatowym sekretarzem Rady Zakładowej w Staszowie została Jadwiga Banasiewicz, zaś pozostałe funkcje społecznie pełnili: Eugeniusz Ciepiela – prezes, Adam Koziński – wiceprezes, Henryk Morawski – szkolenie pedagogiczne.
Lata 1976-1977 były okresem integrowania się środowiska związkowego w obrębie nowego województwa. Wymieniano doświadczenia, rozwijano nowe formy współpracy. Należy jednak podkreślić, że przebiegało to bardzo trudno. Zmiany administracyjne niewątpliwie doprowadziły do rozbicia zintegrowanego w ramach powiatu środowiska nauczycielskiego. Pozrywane zostały nawiązywane przez lata ścisłe więzi koleżeńskie i zawodowe.
Ucierpiała również na tym działalność związkowa. Silny ośrodek pracy związkowej, jakim był Powiatowy Oddział ZNP, przestał istnieć, a Rady Zakładowe w gminach uczyły się dopiero tej pracy. Ich pozycja zależała w dużej mierze od tego, jacy ludzie kierowali tymi ogniwami i jaki skupiali wokół siebie zespół.
Należy jednak obiektywnie podkreślić, że wszystkie Rady Zakładowe wkładały ogromny wysiłek w rozwiązywanie problemów nauczycielskich na terenie swojego działania, rozwijały samokształcenie zawodowe, otaczały opieką młodych nauczycieli pomagając im w adaptacji zawodowej, rozwijały życie towarzyskie, organizując wycieczki, imprezy kulturalne i sportowe, organizując wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Troszczyły się o prawidłowe wykorzystanie funduszu zdrowotnego i socjalnego. Wspólnie z miejscowymi inspektorami oświaty organizowano uroczyście obchody Dnia Nauczyciela, wprowadzono zwyczaj uroczystego żegnania nauczycieli odchodzących na emeryturę. W Staszowie uaktywniono działalność Sekcji Emerytów i Rencistów, którą kierowały Helena Świątyńska i Maria Malec.
W dniu 14 marca 1976 roku na konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej ZNP w Staszowie wybrana została nowa Rada Zakładowa w składzie:
1. Eugeniusz Ciepiela – prezes
2. Adam Koziński – wiceprezes
3. Teresa Cierlik – sekretarz
4. Małgorzata Lisicka – członek
5. Krzysztof Pawlik – członek
6. Irena Szczypior – członek
7. Henryk Morawski – członek
8. Stefan Mazur – członek
9. Jan Sikora – członek
10. Zdzisław Banasiński – członek
11. Tadeusz Feręs – członek
12. Maria Bąk – członek

Nowa Rada Zakładowa za najważniejsze zadania w swojej działalności uznała:
– sprawy socjalno-bytowe członków,
– działalność ideowo-pedagogiczną,
– rozwijanie w środowisku nauczycielskim działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-turystycznej.
Spośród członków Rady Zakładowej i Zarządów Ognisk zostały powołane problemowe zespoły robocze, które aktywnie realizowały przyjęty podczas konferencji sprawozdawczo-wyborczej program działania.
Rada, współdziałając z Inspektorem Oświaty, miała duży wpływ na gospodarowanie funduszem socjalnym. Wspierała ona działalność stołówki nauczycielskiej, przeznaczając część funduszu na dopłaty dla stołujących się rodzin nauczycielskich, udzielając wielu zapomóg dla nauczycieli i pracowników obsługi, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
W 1977 roku, z inicjatywy Prezydium Rady Zakładowej i przy dużej pomocy Inspektoratu Oświaty, zorganizowano Chór Nauczycielski, który liczył 53 członków. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem został Michał Żal, a Czesława Szemraj starościną.
Chór, po przygotowaniu ambitnego programu, który był systematycznie poszerzany, wystąpił w 1978 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Nauczycielskich w Przeworsku, w 1979 roku w Stalowej Woli, a w 1980 roku w Jaśle. Ponadto chór występował w Sandomierzu i na różnych uroczystościach organizowanych przez miejscowe władze administracyjne, polityczne i oświatowe w Staszowie.
Z wyjazdów na Ogólnopolskie Przeglądy chór przywoził puchary i dyplomy za doskonałą prezentację i wykonanie swojego programu.
Z funduszy wyasgnowanych przez Inspektorat Oświaty w Staszowie i Ośrodek Usług Pedagogicznych ZNP w Rzeszowie zakupiono reprezentacyjne stroje, w których chór prezentował się wyśmienicie. Ośrodek Usług Pedagogicznych w Rzeszowie, w nagrodę za bardzo dobry występ na X Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Przeworsku, ufundował dla staszowskiego chóru pianino, które służy chórowi do dziś.
Owocną pracę chóru nad nowym programem artystycznym i przygotowaniem do następnych przeglądów przerwały wydarzenia 1981 roku.
W okresie kadencji działania tej Rady Zakładowej, dzięki takim zapaleńcom sportowym, jak Eugeniusz Ciepiela, Janusz Jastrząb, Włodzimierz Kędzierski, organizowano wiele rozgrywek sportowych w piłkę nożną i siatkową z różnymi drużynami z terenu Staszowa i innych miast województwa tarnobrzeskiego. Nauczycielskie drużyny sportowe ZNP uczestnicząc w licznych turniejach, zawsze przywoziły puchary i dyplomy za zajęcie czołowych miejsc.
Dużą uwagę zwracano na rozwijanie życia towarzyskiego w środowisku nauczycielskim. Organizowano spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczory kulinarne i zabawy. Głośne były wówczas, cieszące się dużym uznaniem nie tylko w środowisku nauczycielskim zabawy sylwestrowe organizowane co roku w Szkole Podstawowej nr 2. Niezmordowanym organizatorem tych zabaw była Teresa Cierlik, sekretarz Rady Zakładowej.
Uroczyście każdego roku obchodzono Dzień Nauczyciela, wręczając wybitnym nauczycielom odznaczenia państwowe i Złote Odznaki ZNP.
Różnorodną i bardzo owocną pracę Rady Zakładowej podsumowano w czasie kampanii sprawozdawczo-wyborczej w Ogniskach i Rady na konferencji w dniu 20 marca 1980 roku. Wybrano nowy zarząd, którego Prezydium ukonstytuowało się w następującym składzie:
1. Eugeniusz Ciepiela – prezes
2. Adam Koziński – wiceprezes
3. Teresa Cierlik – sekretarz
4. Krzysztof Pawlik – członek
5. Danuta Kaczanowska – członek
6. Henryk Kasperski – członek
7. Jan Sikora – członek
8. Stanisław Niedźwiedzki – członek
9. Małgorzata Lisicka – członek

Delegatem na Krajowy Zjazd ZNP została wybrana Irena Moryto, długoletnia działaczka związkowa, kierownik szkolenia pedagogicznego nauczycieli w powiecie staszowskim, a wcześniej Kierownik Powiatowego Ośrodka Metodycznego w Staszowie. Irena Moryto, jako pierwsza osoba z naszego terenu, została wybrana na członka Zarządu Głównego ZNP.
Rozwijający się w rejonie Staszowa przemysł siarkowy spowodował dynamiczny rozwój miasta, a zwłaszcza szybki wzrost liczby mieszkańców. Rozwojowi budownictwa mieszkaniowego i powstaniu nowych osiedli nie towarzyszyło niestety budownictwo z zakresu infrastruktury społecznej, a zwłaszcza budowa obiektów oświatowych.
Pogarszały się z każdym rokiem warunki pracy szkół podstawowych i przedszkoli. Przeładowane ponad wszelkie dopuszczalne normy istniejące szkoły, nauka na trzy zmiany, coraz trudniejsze warunki pracy nauczycieli, zaczęły budzić w tym środowisku duże niezadowolenie. Rósł nacisk społeczny na rozpoczęcie budowy nowej szkoły.
Wydarzenia polityczne i społeczne w kraju w 1980 roku, które doprowadziły do powstania „Solidarności”, odbiły się również bardzo mocno w środowisku nauczycielskim. Na licznych zebraniach dokonywano krytycznej oceny działalności ZNP. Mimo fali słusznej krytyki i wielu błędów w działaniu organizacji związkowej, nie doszło jednak wówczas do rozbicia ZNP. Nieliczni tylko członkowie wystąpili ze związku, przechodząc do „Solidarności”. Ogół nauczycieli pozostał wierny – posiadającej bogatą historię i niezaprzeczalne osiągnięcia w działalności na rzecz polskiej oświaty i swoich członków – organizacji ZNP.
Na fali tych dyskusji we wszystkich szkołach i ogniskach związkowych doszło 9 stycznia 1981 roku do nowych wyborów w Radzie Zakładowej.
W czasie tego niezwykle burzliwego zebrania problemem, który zdominował dyskusję, była sprawy budowy nowej szkoły na osiedlu „Wschód” i szkoły w Koniemłotach. Zarzucano Wojewodzie Tarnobrzeskiemu i obecnemu wicekuratorowi Leszkowi Kołaczowi złe traktowanie środowiska oświatowego Staszowa, czego dowodem było wstrzymanie inwestycji szkolnych na tym terenie.
Uczestnicy konferencji żądali rozpoczęcia strajku nauczycielskiego, który miałby potrwać do czasu podjęcia przez wojewodę konkretnych decyzji w sprawie budowy w Staszowie szkoły podstawowej i przedszkola. Wybrana komisja opracowała tekst ostrego protestu, który przesłano wojewodzie. Zażadano w nim jego przyjazdu do Staszowa i spotkania się z protestującymi związkowcami. Zebrani nie przyjęli wyjaśnienia wicekuratora i miejscowych władz. Zgodzili się jedynie na odłożenie decyzji o strajku do czasu przyjazdu do Staszowa wojewody i podjęcia zadawalających decyzji.
Zebrani na konferencji wybrali nową Radę Zakładową w następującym składzie:
1. Halina Banasińska
2. Kazimierz Baradziej
3. Eugeniusz Ciepiela
4. Józef Dywan
5. Danuta Kaczmarska
6. Aleksander Kwiecień
7. Helena Kwiatkowska
8. Jan Koselak
9. Małgorzata Lisicka
10. Teresa Maj
11. Stanisław Majewski
12. Henryk Morawski
13. Halina Ostrowska
14. Jan Sikora
15. Czesława Szemraj

Delegatami na konferencję okręgową w Tarnobrzegu zostali wybrani:
1. Eugeniusz Ciepiela
2. Włodzimierz Chwazik
3. Józef Dywan
4. Helena Kwiatkowska

Prezesem Rady Zakładowej wybrano jednogłośnie Józefa Dywana, a sekretarzem Halinę Banasińską.
Przyjęto bardzo bogaty program działania, uwzględniający wnioski z burzliwego przebiegu zebrania. Na czołowe miejsce wysunięto działania na rzecz poprawy warunków pracy i nauki, budownictwo obiektów oświatowych, troskę o sprawy socjalne członków związku, opiekę lekarską i opiekę nad emerytami.
W kilka dni po odbytym zebraniu i wysłaniu protestu do wojewody tarnobrzeskiego, w którym zagrożono strajkiem nauczycieli Staszowa, doszło do przyjazdu delegacji wojewody, w skład której wchodzili: wicewojewoda odpowiedzialny za sprawy oświaty i inwestycji Alfons Jarosz, Kurator Oświaty i Wychowania, Stanisław Jarosz, przewodniczący Komisji Planowania WRN, Jan Dugiel i inni.
Spotkanie tej delegacji z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, dyrektorami staszowskich szkół i przedszkoli, miejscowej „Solidarności” odbyło się w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie. W czasie dyskusji wyjaśniono wszystkie kwestie dotyczące budowy szkoły podstawowej w Staszowie i w Koniemłotach oraz przedszkola na osiedlu „Wschód”.
Dzięki zdecydowanej postawie środowiska związkowego, inwestycje te ruszyły. Po kilkuletnim okresie realizacji Staszów i pobliskie Koniemłoty wzbogaciły się o nowe, piękne obiekty szkolne i przedszkole. Wielkim zaangażowaniem przy wznoszeniu tych obiektów wykazali się Eugeniusz Ciepiela – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie i Henryk Morawski – dyrektor Szkoły Podstawowej w Koniemłotach, długoletni działacz ZNP.
Władze miasta Staszowa, idąc z doraźną pomocą dla przeładowanych szkół podstawowych, udostępniły im na okres budowy nowej szkoły lokale w swoich siedzibach. I tak: Szkoła Podstawowa nr 1 korzystała z sali konferencyjnej w budynku Komitetu Partii, którą zamieniono na salę gimnastyczną i jednej sali wykładowej, a Szkoła Podstawowa nr 2 z dwóch sal w Hotelu Robotniczym Buskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego przy ulicy Stodolnej i z trzech sal w Liceum Ogólnokształcącym.
Rok 1981, pełen napięć społecznych i ogromnych trudności ekonomicznych, wyrażających się brakiem podstawowych artykułów na rynku, był bardzo dotkliwy dla nauczycieli. Dużą pomocą dla ich rodzin była uruchomiona w latach siedemdziesiątych przez Zarząd Oddział stołówka nauczycielska. Ponadto Ogniska związkowe, wspólnie z dyrektorami szkół, organizowały zakupy podstawowych artykułów na terenie szkoły, częściowo łagodząc trudności dnia codziennego.
Rok 1981 był dla Związku Nauczycielstwa Polskiego rokiem doniosłych przemian, ale jednocześnie był rokiem walki o jedność Związku, o prestiż i rangę społeczną zawodu nauczycielskiego, o jego status prawny, o przyszłość edukacji w Polsce.
Ogromną rolę w wypracowaniu nowego oblicza Związku odegrał XXXII Krajowy Zjazd Delegatów ZNP, który obradował w Warszawie w dniach 23-25 kwietnia 1981 roku. Jego obrady zostały zawieszone jako protest wobec wystąpienia ówczesnego wicepremiera Mieczysława Rakowskiego i Ministra Oświaty Bolesława Farona i zakończono je 12 czerwca 1981 roku.
Na Zjeździe tym nasz Oddział reprezentowała Helena Kwiatkowska, prezes Ogniska ZNP w Liceum Ogólnokształcącym, która w czasie obrad została wybrana na członka Zarządu Głównego. Pracoawał później w dwóch komisjach problemowych: Komisji Oświaty i Komisji Socjalno-Ekonomicznej.
XXXII Zjazd uchwalił doniosłe dla Związku dokumenty:
1. deklarację ideowo-programową ZNP, w której między innymi bardzo mocno zaakcentował niezależność Związku od władz administracyjnych i organizacji politycznych
2. oświadczenie, że ZNP będzie walczył o nowy kształt polskiego systemu edukacji narodowej
3. uchwałę, która zawierała listę żądań i protestów wobec władz, oświadczeń i sposobów realizacji podjętych planów.

Niestety, realizację tych dokumentów i całego programu Związku przerwało wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i rozwiązanie ZNP.
Należy podkreślić, że wszystkie szkoły polskie mimo ogromnych napięć, mimo olbrzymiego rozwichrzenia w sferze ideowej i politycznej, jakie nastąpiło w 1981 roku, były jednymi z nielicznych instytucji, które pracowały rzetelnie, bez żadnych przerw.
Wprowadzone 13 grudnia 1981 roku ograniczenia i restrykcje, były z czasem łagodzone przez władze, które pozwalały na ograniczoną działalność, również związkową. Wśród ogółu członków ZNP, którzy nie mogli się pogodzić z rozwiązaniem ich organizacji, zaczęły tworzyć się grupy inicjatywne, mające na celu reaktywowanie działalności Związku. Grupy powstały we wrześniu 1982 roku we wszystkich placówkach oświatowych na terenie Miasta i Gminy Staszów. Organizację związkową można było utworzyć tylko w jednym zakładzie pracy, po dokonaniu rejestracji związku w Sądzie Wojewódzkim, który jednocześnie zatwierdzał statut tego związku.
15 października 1982 roku w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie odbyło się zebranie przedstawicieli wszystkich grup inicjatywnych z przedszkoli, szkół podstawowych, ponad podstawowych i innych placówek oświatowo- wychowawczych z terenu Miasta i Gminy Staszów, w którym uczestniczyło 58 osób. Po szerokiej dyskusji zebrani jednomyślnie postanowili utworzyć Związek Nauczycielstwa Polskiego przy Inspektoracie Oświaty i Wychowania w Staszowie, obszar działania Związku miał obejmować wszystkie placówki oświatowo-wychowawcze na terenie Miasta i Gminy Staszów.
Zebrani wybrali Komitet Założycielski Związku Nauczycielstwa Polskiego przy Inspektoracie Oświaty i Wychowania w Staszowie. W skład tego Komitetu weszli:
1. Helena Kwiatkowska
2. Halina Rogozińska
3. Izabela Skowron
4. Danuta Kaczanowska
5. Aleksander Kwiecień
6. Stanisław Majewski
7. Zygmunt Jaros
8. Michał Żal
9. Henryka Rogala
10. Małgorzata Lisicka
11. Elżbieta Duda
12. Teresa Szymańska
13. Krystyna Małek
14. Wanda Pastuszko
15. Ewa Marzec
16. Eugeniusz Ciepiela
17. Jadwiga Kaczmarczyk
Do reprezentowania Komitetu Założycielskiego i załatwiania formalności związanych z rejestracją Związku w Sądzie Wojewódzkim upoważniono:
1. Helenę Kwiatkowską
2. Aleksandra Kwietnia
3. Michała Żala
Po opracowaniu projektu statutu, w której to pracy dużą pomoc okazał Adam Koziński, w dniu 18 października 1982 roku Komitet Założycielski złożył wniosek w Sądzie Wojewódzkim w Tarnobrzegu o zarejestrowanie nowopowstałego przy Inspektoracie Oświaty i Wychowania w Staszowie Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz o zatwierdzenie Statutu Związku.
W dniach 22 listopada i 1 grudnia 1982 roku Sąd Wojewódzki z siedzibą w Sandomierzu zapoznał się z wnioskiem Komitetu Założycielskiego o wpisanie do rejestru Związków Zawodowych. Sąd Wojewódzki przychylił się do prośby i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy Inspektoracie Oświaty i Wychowania w Staszowie został zarejestrowany, a jego statut zatwierdzony.
Po dokonaniu tych czynności Komitet Założycielski podjął prace związane z zapisem członków, którzy musieli od nowa składać deklaracje o wstąpienie do ZNP oraz z przygotowaniem zebrania wyborczego nowych władz Związku.
W dniu 17 stycznia 1983 roku, na spotkaniu Komitetu w lokalu Inspektoratu Oświaty postanowiono, że 27 stycznia 1983 roku odbędzie się spotkanie z przedstawicielami grup inicjatywnych oraz ustalono, a 26 lutego zebranie ogólne wszystkich członków. Zdecydowano, że na zebraniu tym zostanie wybrana Rada Zakładowa ZNP zgodnie z postanowieniami statutu. Ostatecznie, po pokonaniu przeszkód organizacyjnych, zebranie wyborcze nowego Zarządu odbyło się 12 marca 1983 roku. Podczas zebrania do władz związkowych wybrano:
1. Aleksandra Kwietnia – jako Prezesa Rady Zakładowej
2. Krystynę Batóg – zastępcę Prezesa
3. Stefana Kuryka – sekretarza
4. Stefanię Pawlik – członka Prezydium
5. Wandę Pastuszko – członka Prezydium
W tym czasie miejsko-gminna organizacja ZNP liczyła 166 członków.
Podjęto uchwałę o utworzeniu 9 Ognisk ZNP, których prezesami zostali:
1. Ogniska nr 1, w Szkole Podstawowej nr 1 w Staszowie – Janina Kawalec
2. Ogniska nr 2, w Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie – Czesława Szemraj
3. Ogniska nr 3, w Zespole Szkół Mechanicznych i Liceum Ekonomicznym – Maria Grębowiec
4. Ogniska nr 4, w Liceum Ogólnokształcącym – Helena Kwiatkowska
5. Ogniska nr 5, w Wiśniowej – Bożena Dywan
6. Ogniska nr 6, w Wiązownicy Kolonii – Maria Swatek
7. Ogniska nr 7, w przedszkolach staszowskich – Zofia Więckowska
8. Ogniska nr 8, w Inspektoracie Oświaty – Halina Rogozińska
9. Ogniska nr 9, w Kurozwękach – Teresa Maj
Głównym zadaniem Ognisk i Zarządu Rady Zakładowej, obok realizacji zapisów statutowych na rzecz członków ZNP, stało się rozbudowanie organizacji poprzez przyjmowanie w jej szeregi nowych członków.
Na efekty tej pracy nie trzeba było czekać długo. Już w 1986 roku liczba członków ZNP wynosiła 502, na ogólną liczbę zatrudnionych 631. Reaktywowano również działalność sekcji nauczycieli emerytów członków ZNP. Jej przewodniczącą została Maria Malec, która zintegrowała to środowisko i zapoczątkowała współpracę tej sekcji z sekcją sandomierską, której przewodniczącą była wówczas Maria Jarema.
W 1985 roku wszystkie ogniwa ZNP uroczyście obchodziły 80-tą rocznicę istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Odbywały się zebrania ognisk, tzw. spotkania pokoleń, w czasie których honorowano zasłużonych związkowców złotymi odznakami ZNP, odznakami za tajne nauczanie, odznakami zasłużonych dla województwa i innymi.
Weterani Związku dzielili się swoimi wspomnieniami z młodymi nauczycielami. Rozwijano działalność kulturalną i sportową. Dużo pracy w pierwszym okresie po reaktywowaniu Związku poświęcono gruntownemu zapoznaniu wszystkich nauczycieli z uchwaloną w 1982 roku Kartą Nauczyciela – doniosłym dla środowiska oświatowego aktem, regulującym status prawny nauczycieli. Rozszerzono współdziałanie ogniw związkowych z administracją oświatową, dyrekcjami szkół i przedszkoli, wpływając na dobrą atmosferę w zespołach nauczycielskich i osiąganie wysokich wyników pracy.
Na początku 1986 roku przeprowadzono we wszystkich ogniwach ZNP kampanię sprawozdawczo-wyborczą, a 19 kwietnia 1986 roku odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Zarządu Oddziału ZNP w Staszowie. Delegaci zebrani na konferencji wysoko ocenili działalność związkową od momentu reaktywowania ZNP, a zwłaszcza działalność organizacyjną, w wyniku której nastąpiło umasowienie Związku w szeregach nauczycieli i pracowników oświatowych oraz działalność na rzecz członków Związku.
W wyniku przeprowadzonych wyborów członkami Zarządu Oddziału zostali:
1. Aleksander Kwiecień – prezes
2. Stanisław Majewski – wiceprezes
3. Władysława Wojtyś – sekretarz
4. Czesława Szemraj – członek prezydium
5. Maria Malec – członek prezydium
6. Michał Żal – członek prezydium
7. Danuta Swatek – członek prezydium
8. Zofia Więckowska – członek zarządu
9. Stefan Orłowski – członek zarządu
10. Michał Żal (senior) – członek zarządu
11. Maria Grębowiec – członek zarządu
12. Anna Ciemińska – członek zarządu
13. Elżbieta Duda – członek zarządu
14. Janusz Jastrząb – członek zarządu
15. Edward Macias – członek zarządu
Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Jadwiga Kaczmarczyk, a przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego Włodzimierz Chwazik.
Delegatami na Okręgową Konferencję ZNP w Tarnobrzegu zostali wybrani:
1. Michał Żal
2. Aleksander Kwiecień
3. Jan Sikora
4. Maria Malec
5. Stanisław Wójcik
Na odbytej w czerwcu 1986 roku Konferencji Okręgowej w Tarnobrzegu Michał Żal został wybrany członkiem prezydium Zarządu Okręgu ZNP, a Jan Sikora delegatem na XXXIV Krajowy Zjazd ZNP. Na Zjeździe tym Jan Sikora wybrany został członkiem Zarządu Głównego ZNP, gdzie aktywnie pracował w Komisji Ekonomiczno-Prawnej.
Zarząd Oddziału, realizując swoją statutową działalność oraz program Związku przyjęty na XXXIV Krajowym Zjeździe ZNP a także własne uchwały, starał się aktywizować środowisko nauczycielskie do wytężonej pracy nad osiąganiem coraz wyższych wyników na niwie pedagogiczno-wychowawczej. Mobilizował swoich członków do udziału we wszystkich przemianach oświatowych, rozwijając w Ogniskach pracę samokształceniową w ramach konferencji pedagogicznych. Zarząd Oddziału aktywnie uczestniczył w organizacji wypoczynku sobotnio-niedzielnego w placówkach oświatowych, w organizacji licznych wycieczek, rozgrywek sportowych, kolonii letnich dla dzieci nauczycieli i pracowników oświaty, w udzielaniu pomocy materialnej najbardziej potrzebującym.
W odpowiedzi na apel Zarządu Okręgu ZNP w Tarnobrzegu o ufundowanie przez członków Związku, młodzież szkolną i rodziców pomnika Nauczycieli Ofiar Faszyzmu, Zarząd Oddziału włączył wszystkie Ogniska związkowe do zbiórki pieniędzy na ten cel. Ogniska ZNP, poszczególne szkoły i przedszkola wpłacały znaczne kwoty na konto Zarządu Okręgu, przyczyniając się w dużym stopniu do urzeczywistnienia tej inicjatywy.
W dniu 14 października 1987 roku duża grupa aktywu ZNP ze Staszowa wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tego pomnika w Sandomierzu.
Dla godnego uczczenia 50 rocznicy Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i wysiłku wielu nauczycieli, którzy w latach okupacji hitlerowskiej organizowali tajne nauczanie na Ziemi Staszowskiej, Zarząd Oddziału ufundował tablicę pamiątkową poświęconą Nauczycielom Tajnego Nauczania i pomordowanym w latach II wojny światowej.
Z tej okazji 4 listopada1989 roku zorganizowano wielką wojewódzką uroczystość w Szkole Podstawowej nr 1 w Staszowie. Na uroczystość przybyli nauczyciele tajnego nauczania z terenu całego województwa tarnobrzeskiego, a także z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Rzeszowa i innych miast Polski, liczne grono uczniów tajnych kompletów, władze wojewódzkie i związkowe.
W czasie tej uroczystości referat na temat tajnego nauczania wygłosili: prof. Adam Massalski z WSP Kielce, Zofia Torla z Niska, Franciszek Saramak z Tarnobrzega, Alina Kowalczewska ze Staszowa. Bardzo ciepło i z ogromnym wzruszeniem wspominali swoich nauczycieli byli uczniowie tajnego nauczania. Przemawiali również: Jan Zaciura – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP i Wacław Zimoląg – prezes Zarządu Okręgu w Tarnobrzegu.
Podczas uroczystości Jan Zaciura, w asyście Klubu Nauczycieli Tajnego Nauczania, odsłonił pamiątkową tablicę.
Komisja historyczna Zarządu Oddziału opracowała prace, o których pisaliśmy w pierwszej części naszej historii.
Wiosną 1990 roku przeprowadzono we wszystkich Ogniskach kampanię sprawozdawczo-wyborczą. Podsumowano dorobek i wytyczono zadania na następną kadencję.
19 maja 1990 roku odbyła się Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Zarządu Oddziału, która bardzo wysoko oceniała czteroletnią kadencję ustępującego Zarządu i dokonała wyboru nowego Zarządu Oddziału w skład którego weszli:
1. Jan Sikora – prezes
2. Michał Żal – wiceprezes
3. Henryka Godzwon – sekretarz
4. Stefan Orłowski – członek prezydium
5. Henryk Morawski – członek prezydium
6. Janusz Jastrząb – członek zarządu
7. Tadeusz Feręs – członek zarządu
8. Jadwiga Kaczmarczyk – członek zarządu
9. Janina Kawalec – członek zarządu
10. Alina Kowalczewska – członek zarządu
11. Jerzy Malczyk – członek zarządu
12. Ryszard Krawczyk – członek zarządu
13. Maria Pawlik – członek zarządu
14. Władysława Wojtyś – członek zarządu
15. Krystyna Bystranowska – członek zarządu
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej wybrany został Marian Toś, a przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego – Włodzimierz Chwazik.
Delegatami na Okręgową Konferencję ZNP w Tarnobrzegu wybrani zostali:
1. Jan Sikora
2. Michał Żal
3. Adam Koziński
4. Izydor Grabowski
5. Stefan Orłowski
W czasie obrad Okręgowej Konferencji w Tarnobrzegu, której przewodniczył Jan Sikora, wybrani zostali do władz okręgowych: Michał Żal – na członka Prezydium Zarządu Okręgu i Stefan Orłowski – na członka Zarządu Okręgu. Delegatem na XXXV Krajowy Zjazd ZNP wybrany został Michał Żal.
Działalność Zarządu Oddziału od początku kadencji odbywała się w bardzo trudnym okresie dla polskiej szkoły, pracy i bytu nauczycieli, a także dla funkcjonowania naszego Związku. Już w końcu czerwca 1990 roku nastąpiły istotne zmiany w zarządzaniu oświatą. Zniesione zostały Inspektoraty Oświaty, a w ich miejsce z nowym rokiem szkolnym 1990/1991 powołano Rejonowe Zamiejscowe Oddziały Kuratorium Oświaty i Wychowania.
Osoby powołane przez Kuratora Oświaty do pracy w Oddziale Zamiejscowym Kuratorium w Staszowie, gorliwie realizowały politykę „odnowy” oświaty, starając się eliminować Związek z wpływu na obsadę kadrową w placówkach oświatowych, na ocenę pracy kadry itp.
Od 1990 roku kolejni Ministrowie Edukacji Narodowej, poprzez wprowadzanie coraz bardziej oszczędnościowych i restrykcyjnych programów oświatowych, doprowadzali szkoły do powolnego upadku, a zawód nauczycielski na dno ubóstwa i degradacji społecznej. ZNP przez cały kres trwania kadencji Oddziału zdecydowanie przeciwstawiał się działaniom MEN i władz oświatowych niższego szczebla oraz ich polityce, doprowadzającej nauczycieli do coraz większej pauperyzacji.
Zarząd Oddziału aktywnie włączał się w do organizowanych przez Zarząd Główny ZNP akcji protestacyjnych. Uczestniczyliśmy we wszystkich formach protestów: od oflagowania obiektów szkolnych, wysyłania apeli do rodziców i władz, organizowania Czarnej Dekady Polskiej Szkoły do udziału licznej grupy naszych działaczy w marszu milczenia w Warszawie oraz masowego, powszechnego udziału w ogólnopolskich strajkach nauczycielskich 28 lutego 1992 roku i 22 kwietnia 1993 roku.
Organizowaliśmy referenda wśród nauczycieli i pracowników oświaty oraz rodziców w sprawie zamiarów wprowadzenia przez MEN zmian w ustawie oświatowej i w Karcie Nauczyciela bez żadnych konsultacji z naszym środowiskiem. Należy tu podkreślić, że zawsze spotykaliśmy się z ogromnym zrozumieniem i poparciem rodziców, mimo prowadzonego przez środki masowego przekazu zmasowanego ataku na nauczycieli i nasz Związek.
W czasie całej kadencji 1990-1994 Zarząd Oddziału starał się, mimo różnych przeszkód i trudności, współdziałać z władzami oświatowymi i samorządowymi gminy i miasta. Współdziałanie z administracją samorządową, w związku z przejęciem w tym okresie przedszkoli, układało się poprawnie choć nie zawsze po partnersku. Doświadczenia wynikające ze współdziałania z samorządem lokalnym wpłynęły na to, że w wyborach samorządowych w 1994 roku Związek wziął aktywny udział i wprowadził do samorządu znaczącą grupę swoich działaczy.
W okresie całej kadencji wielką wagę przykładano do rozwiązywania wszelkich problemów pracowniczych naszych członków. Owocowało to tym, że związek stale się umacniał, wzrastał liczebnie, a w jego szeregach pojawiało się wielu młodych nauczycieli i pracowników oświaty. Pod koniec kadencji, w 1993 roku, ponad 70% czynnie pracujących nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych we wszystkich placówkach oświatowych należało do ZNP.
Zarząd Oddziału, korzystając z dużej pomocy Zarządu Okręgu, prowadził poradnictwo prawne dla swoich członków w zakresie prawa oświatowego i prawa pracy. Bardzo aktywnie działali w tym trudnym okresie prezesi Ognisk organizując pracę związkową w swoich placówkach oświatowych.
Zarząd Oddziału bardzo dużo uwagi poświęcał swoim zasłużonym działaczom, zorganizowanym w Sekcji Nauczycieli Emerytów i Rencistów, której przewodniczącą, po śmierci Marii Malec, została Alina Kowalczewska.
Aby zachować dla potomnych i uchronić od zapomnienia dorobek Związku, Alina Kowalczewska zaktywizowała Oddziałową Komisję Historyczną, która zbierała i opracowywała materiały.
Sekcja skupiała 122 członków Związku, a jej działalność powodowała, że nauczyciele, którzy kończyli czynną pracę zawodową, nie zrywali ze Związkiem, lecz pozostawali aktywnymi członkami rodziny nauczycielskiej.
Mimo trudności i kłopotów, jakie niosło życie, zarówno Oddział, jak i Ogniska, aktywnie działały na polu kulturalnym i sportowym. Męska drużyna piłki siatkowej zajęła czterokrotnie I, a trzykrotnie II miejsce w turniejach organizowanych przez Radę Kultury Fizycznej przy Zarządzie Okręgu ZNP. Natomiast żeńska drużyna zajęła dwukrotnie I miejsce. Działalność ta rozwijała się dzięki Izydorowi Grabowskiemu z Zespołu Szkół Mechanicznych i Januszowi Jastrzębiowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 .
W roku 1991 Zarząd Oddziału był organizatorem wojewódzkiej imprezy związkowej – Konkurs Żywego słowa im. Prof. Klemensiewicza. Konkurs ten wygrała Marianna Jastrząb, która reprezentowała okręg tarnobrzeski na Ogólnopolskim Konkursie w Zarządzie Głównym w Warszawie w 1992 roku, zdobywając tam III miejsce, a w 1993 roku – nagrodę specjalną.
Realizując zadania wynikające z ustawy o Związkach zawodowych, a dotyczące związkowej kontroli warunków pracy i nauki w szkołach i przedszkolach, Zarząd Oddziału w 1992 roku dokonał wyboru we wszystkich placówkach oświatowych społecznych inspektorów pracy, przeszkolił ich i podjął aktywną działalność w tym zakresie. Oddziałowym koordynatorem społecznej inspekcji pracy był Ryszard Krawczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych.
W końcowym okresie kadencji Zarząd Oddziału dużo uwagi w swojej działalności poświęcił przygotowaniu środowiska oświatowego do zbliżających się zmian w zakresie prowadzenia przez samorząd wszystkich placówek oświatowych i zmian w zakresie zarządzania oświatą. Aktywnie uczestniczono w przygotowaniu nowych aktów prawnych, jak zmiana ustawy o systemie oświaty i nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
Zbierano opinie środowiska związkowego, wysyłano wspólne stanowisko do Zarządu Głównego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, posłów i senatorów, starając się mieć wpływ na te ważne dla całej oświaty i nauczycieli unormowania prawne.
W miesiącach lutym i marcu 1994 roku dokonano gruntownej oceny pracy związkowej w Ogniskach ZNP i wybrano nowe zarządy.
Prezesami Ognisk na nową kadencję 1994-1998 wybrano:
– w Ognisku nr 1, w Szkole Podstawowej nr 1 w Staszowie – Jolantę Papierz
– w Ognisku nr 2, w Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie – Martę Wydmańska
– w Ognisku nr 3, w Zespole Szkół Mechanicznych – Mariana Tosia
– w Ognisku nr 4, w Liceum Ogólnokształcącym – Stefana Orłowskiego
– w Ognisku nr 5, w Mostkach – Bożenę Dywan
– w Ognisku nr 6, w Smerdynie – Annę Bryłę
– w Ognisku nr 7, w staszowskich przedszkolach – Danutę Rożek
– w Ognisku nr 8, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – Ewę Kalinowską
– w Ognisku nr 9, w Kurozwękach – Wandę Skuzę
– w Ognisku nr 10, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie – Marię Baradziej
Kampanię sprawozdawczo-wyborczą w Oddziale zakończyła konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza, która odbyła się 23 kwietnia 1994 roku.
Konferencja bardzo wysoko oceniała działalność Zarządu Oddziału, a zwłaszcza prezesa i wiceprezesa, na rzecz organizacji związkowej w tym bardzo trudnym dla oświaty i dla Związku okresie. Konferencja uznała, że upływająca kadencja była najtrudniejszą w okresie istnienia Zarządu Oddziału w Staszowie. Dzięki determinacji, dużej dyscyplinie związkowej wszystkich członków, pełnej zaangażowania postawie prezesów Ognisk i wszystkich ogniw związkowych, Zarząd wyszedł z niej z honorem, a organizacja oddziałowa nie tylko się umocniła, lecz i wzrosła liczebnie.
W czasie konferencji wybrano nowy Zarząd Oddziału w następującym składzie:
1. Jan Sikora – prezes
2. Michał Żal – wiceprezes
3. Stefan Orłowski – sekretarz
4. Jolanta Papierz – członek prezydium
5. Zofia Więckowska – członek prezydium
6. Eugeniusz Ciepiela – członek zarządu
7. Krystyna Adamczyk – członek zarządu
8. Janusz Jastrząb – członek zarządu
9. Krzysztof Pawlik – członek zarządu
10. Marian Toś – członek zarządu
11. Henryk Morawski – członek zarządu
12. Jan Gromniak – członek zarządu
13. Elżbieta Ciepiela – członek zarządu
14. Janina Kawalec – członek zarządu

Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Jan Kowalski, a Społecznym Inspektorem Pracy Ryszard Krawczyk.
Delegatami na Okręgową Konferencję ZNP w Tarnobrzegu wybrano:
1. Jana Sikorę
2. Eugeniusza Ciepielę
3. Michała Żala
4. Adama Kozińskiego
5. Jadwigę Kaczmarczyk
6. Stefana Orłowskiego
7. Jana Kowalskiego
W czasie obrad Konferencji w Tarnobrzegu wybrano:
1. Jana Sikorę na wiceprezesa Zarządu Okręgu ZNP
2. Michała Żala na członka prezydium Zarządu Okręgu
3. Eugeniusza Ciepielę i Stefana Orłowskiego na członków Zarządu Okręgu.
Ponadto Jan Sikora został wybrany na członka Zarządu Głównego ZNP i na delegata na XXXVI Krajowy Zjazd ZNP.
Jedną z pierwszych poważnych kampanii, w jakich Zarząd Oddziału wziął udział, były wybory do władz samorządu miasta i gminy. ZNP zgłosił 13 kandydatów na radnych, spośród których mandaty radnych otrzymali: Włodzimierz Chwazik, Eugeniusz Ciepiela, Jan Kowalski, Maria Wójcik, Stanisław Duliński, Maria Swatek, Alina Kopeć.
Radni – członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego pełnią w naszym samorządzie miasta i gminy wysokie funkcje. Stanisław Duliński został Zastępcą Przewodniczącego Rady Miasta, Eugeniusz Ciepiela został Wiceburmistrzem Miasta i Gminy, a Jan Kowalski został członkiem Zarządu Miasta i Gminy. Włodzimierz Chwazik pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty, a członkami tej komisji zostały Alina Kopeć, Maria Swatek i Maria Wójcik. Wybory do samorządu miasta i gminy w 1994 roku wykazały, że działacze ZNP cieszą się dużym autorytetem wśród społeczeństwa.
Nowa kadencja rozpoczęła się także od przekazania wszystkim członkom uchwał i postanowień XXXVI Krajowego Zjazdu, a zwłaszcza programu Związku i nowego statutu ZNP.
We wszystkich Ogniskach i oddziałach w sąsiednich gminach odbyto spotkania z Janem Sikorą, delegatem na Krajowy Zjazd i jednocześnie członkiem Zarządu Głównego ZNP. Na spotkaniach tych dokładnie zapoznano członków Związku z nowym programem ZNP i nowym statutem.
Rok 1995 był dla Związku Nauczycielstwa Polskiego rokiem wielkiego jubileuszu 90-lecia istnienia i działalności Związku.
21 października 1995 roku Zarząd Oddziału zorganizował w Szkole Podstawowej nr 1 w Staszowie uroczystość jubileuszową z okazji 90-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego, w której wzięło udział ponad 250 osób. W czasie uroczystości 120 działaczy związkowych otrzymało podziękowania za pracę dla organizacji związkowej, a najstarszych członków, z 50-letnim stażem, wyróżniono specjalnym listem gratulacyjnym. Podczas tej uroczystości władze Miasta i Gminy Staszów wręczyły Zarządowi Oddziału medal „Zasłużony dla miasta Staszowa”.
Działająca przy Zarządzie Oddziału komisja historyczna opracowała historię związku na Ziemi Staszowskiej, którą opublikowano w kolejnych numerach „Gońca Staszowskiego”.
W 1997 roku nasz Oddział liczył 549 członków, w tym 325 nauczycieli, 101 pracowników administracyjno-obsługowych i 123 emerytów i rencistów.
W lipcu 1997 roku gminy Staszów, Połaniec i Łubnice nawiedziła powódź. Wśród poszkodowanych znaleźli się również nauczyciele członkowie ZNP. Nasz Oddział pospieszył z natychmiastową pomocą, włączając się, w zorganizowaną przez Zarząd Główny, akcję pomocy powodzianom. Dzięki tej akcji wielu członków naszego związku, których gospodarstwa domowe ucierpiały w wyniku kataklizmu, otrzymało znaczne środki pieniężne.
Udanie prezentowali się nasi członkowie na polu kulturalnym i sportowym. Chór Nauczycielski brał udział w ogólnopolskich przeglądach w Krośnie i Ostrowie Wielkopolskim. Decyzją Zarządu Oddziału przekazano związkowe pianino na potrzeby chóru. W corocznym turnieju nauczycielskim, odbywającym się w Tarnobrzegu, nasi siatkarze zajęli I miejsce. Drużynę do zwycięstwa poprowadził Izydor Grabowski. Natomiast nauczycielska drużyna piłkarska, prowadzona przez Janusza Jastrzębia, zajęła V miejsce w halowym turnieju w Stalowej Woli.
W marcu 1998 roku środowisko nauczycielskie zaniepokoiły działania ówczesnego Ministra Edukacji, mające na celu dokonanie „rewolucyjnych zmian w oświacie”. Niewłaściwe przeprowadzenie podwyżki dla nauczycieli i pracowników obsługi oraz zapowiedź likwidacji Karty Nauczyciela doprowadziły do ostrego sprzeciwu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd Główny proponował ministrowi przeprowadzenie w tej sprawie rozmów. Niestety minister nie reagował na inicjatywy Związku, wobec czego Zarząd Główny przekształcił się w Ogólnopolski Komitet Protestacyjny, a w kwietniu wszedł w spór zbiorowy z Rządem i uchwalił votum nieufności dla Ministra Edukacji.
W maju 1998 roku odbyła się konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza. Na konferencji obecni byli zaproszeni goście m.in.: Wanda Kołtunowicz – członek Zarządu Głównego, Anna Banaszak – wiceprezes Zarządu Okręgu, Eugeniusz Ciepiela – wiceburmistrz Miasta i Gminy Staszów. W wyniku wyborów Prezesem Zarządu Oddziału ZNP w Staszowie został ponownie Jan Sikora.
Ponadto członkami Zarządu zostali wybrani:
1. Michał Żal – wiceprezes
2. Beata Walczowska – sekretarz
3. Bożena Dywan – członek
4. Dariusz Kubalski – członek
5. Marta Wydmańska – członek
6. Wiesława Grabka – członek
7. Jolanta Papierz – członek
8. Marian Toś – członek
9. Danuta Rożek – członek
10. Anna Bryła – członek
11. Edward Drózd – członek
12. Janusz Jastrząb – członek
Wybrano również członków Komisji Rewizyjnej:
1. Barbara Kowal
2. Jan Krupa
3. Czesław Brudek
4. Maria Swatek

Wybrano również delegatów na Okręgową Konferencją ZNP. Delegatami zostali:
1. Jan Sikora
2. Michał Żal
3. Krzysztof Pawlik
4. Dariusz Kubalski
5. Maria Wójcik
6. Stanisław Duliński
7. Jolanta Król

Kadencja 1998-2002 była bardzo trudna dla naszego Oddziału i całego Związku. Zmagaliśmy się z problemami wynikającymi z wprowadzonej reformy oświaty, z permanentnym niedoinwestowaniem oświaty, z ciągłym brakiem środków na normalne funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Reforma, ale także niż demograficzny, przyniosły ze sobą poważne problemy związane z zatrudnieniem nauczycieli. Zarząd Oddziału, wspólnie z organami samorządowymi i dyrekcjami szkół, tak kierował sprawami związanymi z ruchem służbowym, że żaden nauczyciel nie został bezrobotnym. Przedstawiciele Oddziału negocjowali regulaminy wynagradzania, wielokrotnie zajmowano się sprawami płac nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami, zorganizowano w szkołach jednodniowy strajk , analizowano warunki nauki i pracy w szkołach i przedszkolach, analizowano prawidłowość gospodarowania zakładowymi funduszami socjalnymi. Zajmowano się sprawami mającymi duży wpływ na działalność Ognisk, a wynikającymi z bieżącej sytuacji, jaką niosły wydarzenia lokalne i ogólnopolskie. W tym okresie Zarząd zorganizował 12 szkoleń członków ZNP, prezesów Ognisk i dyrektorów szkół w zakresie zmian w prawie oświatowym i prawie pracy, związanych ze sprawami dotyczącymi awansu zawodowego nauczycieli.
Dużą aktywnością wykazywał się Chór Nauczycielski, który uczestniczył w przeglądach w Ostrowie Wielkopolskim i Ostrowcu Świętokrzyskim. Aktywni byli również nauczyciele sportowcy, którzy reprezentowali Oddział w rozgrywkach piłki halowej i piłki siatkowej na turniejach w Tarnobrzegu, Jędrzejowie i Opatowie. W 1998 roku nasi członkowie kandydowali w wyborach do samorządów terytorialnych. Z ramienia naszego oddziału radnymi Rady Miejskiej zostali: Eugeniusz Ciepiela, Stanisław Jastrząb, Michał Żal, Kwiecień, natomiast w Radzie Powiatu znaleźli się Antoni Banasiewicz i Maria Swatek.

W wyniku zmian administracyjnych, z dniem 1 stycznia 1999 roku przestało istnieć województwo tarnobrzeskie, a Staszów znalazł się w nowym województwie – świętokrzyskim. Rozpoczął się ponowny proces integracji ognisk związkowych w ramach nowego Okręgu Świętokrzyskiego. W lutym 1999 roku Zarząd Oddziału jednomyślnie podjął uchwałę o przyłączeniu się do Okręgu Świętokrzyskiego. Prezes Zarządu Oddziału, Jan Sikora, został jednocześnie wiceprezesem Zarządu Okręgu w Kielcach. W Zarządzie Okręgu znalazł się również Michał Żal.
Na wniosek Zarządu Oddziału zorganizowano dla nauczycieli stałe porady prawne, prowadzone przez Tadeusza Nowickiego. Do tej inicjatywy przyłączyły się również Oddziały działające na terenie Powiatu Staszowskiego.
W maju 2002 roku do Oddziału ZNP w Staszowie należało 484 członków, w tym 297 nauczycieli, 91 pracowników nie będących nauczycielami i 96 emerytów i rencistów skupionych w 13 Ogniskach. W maju 2002 roku do Oddziału ZNP w Staszowie przyjęto nauczycieli z Zespołu Szkół Rolniczych w Sichowie Dużym.
W czerwcu 2002 roku odbyła się konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza, podczas której dokonano wyboru nowych władz Oddziału ZNP w Staszowie. Na konferencji obecni byli zaproszeni goście, m.in. Andrzej Łyczak – Prezes Zarządu Okręgu, Janina Furmanek – sekretarz Zarządu Okręgu, Czesław Pargieła – Starosta Powiatu Staszowskiego, Jerzy Wojtal i Eugeniusz Ciepiela – Wiceburmistrzowie Miasta i Gminy Staszów. W imieniu ustępującego Zarządu sprawozdanie z działalności Zarządu za okres kadencji od maja 1998 r. do czerwca 2002 r. przedstawił Prezes Zarządu Jan Sikora. W wyniku wyborów, prezesem został ponownie wybrany Jan Sikora. Ponadto w skład Zarządu weszli:
1. Michał Żal – wiceprezes
2. Jolanta Papierz – wiceprezes
3. Beata Walczowska – sekretarz
4. Maria Baradziej – członek
5. Zbigniew Błasiński – członek
6. Anna Bryła – członek
7. Edward Drózd – członek
8. Anna Dziedzic – członek
9. Bożena Dywan – członek
10. Wanda Firlit – członek
11. Wiesława Grabka – członek
12. Anna Kaczmarczyk – członek
13. Ewa Kalinowska – członek
14. Janina Kłap – członek
15. Dariusz Kubalski – członek
16. Anna Kuczyńska – członek
17. Iwona Mikus – członek
18. Elżbieta Oleksiak – członek
19. Barbara Pawłowska – członek
20. Danuta Rożek – członek
Wybrano również członków komisji rewizyjnej, którymi zostali:
1. Czesław Brudek
2. Jan Krupa
3. Maria Swatek
4. Jolanta Zdrojkowska
Dokonano również wyboru delegatów na Okręgową Konferencję Sprawozdawczo-Wyborczą, która odbyła się w Kielcach. Delegatami zostali: Jan Sikora, Michał Żal, Dariusz Kubalski, Jolanta Papierz i Maria Swatek. Podczas tej konferencji Jan Sikora został wybrany delegatem na Krajowy Zjazd ZNP.
Podczas konferencji przyjęto wnioski do realizacji w nadchodzącej kadencji. Zwrócono uwagę na ścisłą współpracę Zarządu Oddziału z władzami samorządowymi w celu prawidłowego rozwiązywania problemów kadrowych i płacowych nauczycieli, podejmowania przez Zarząd działań zmierzających do poprawy sytuacji materialnej pracowników oświaty nie będących nauczycielami, rozwijania różnych form działalności kulturalnej, sportowej i turystycznej wśród członków związku, reaktywowania prac komisji historycznej przy Zarządzie Oddziału.
Realizując statutowe zadania niesienia pomocy członkom Związku, Zarząd Oddziału zatrudniał doradcę prawnego. Udzielał on raz w miesiącu porad prawnych członkom Związku, dyrektorom szkół oraz osobom odpowiedzialnym za sprawy oświatowe w organach samorządowych. Ponadto zorganizowano 30-godzinny kurs „Prawo oświatowe”, w którym uczestniczyło 60 członków naszego Związku oraz kurs dla przedstawicieli ZNP, uczestniczących w pracach komisji na kolejne stopnie awansu zawodowego.
W czasie trwania kadencji nasi związkowcy aktywnie włączali się w ogólnozwiązkowe akcje podejmowane przez Zarząd Główny: wzięli udział w proteście i zbieraniu podpisów w obronie oświaty publicznej, popierali inicjatywę związkowa dotyczącą zmian w ustawie emerytalnej, brali udział w organizowaniu i wypracowywaniu stanowiska w sprawie inicjatywy MEN dotyczącej powołania Narodowego Instytutu Wychowania. Dużo uwagi poświęcano sprawom pomocy nauczycielom w wypełnianiu ich funkcji dydaktycznych i wychowawczych. Zarząd udzielił dużego wsparcia władzom powiatowym w powołaniu Powiatowego Zespołu Doradców Metodycznych.
Zgodnie z zaleceniami Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Zarząd Oddziału aktywnie włączył się w kampanię wyborczą do samorządu terytorialnego, zgłaszając kandydatów na radnych. W wyniku wyborów 3 naszych członków zostało wybranych do Rady Miejskiej.
Zarząd Oddziału wspierał działalność kulturalna, sportowa i turystyczna prowadzona przez ogniwa związkowe. Każdego roku finansował wyjazdy Chóru Nauczycielskiego na przeglądy do Ostrowca Świętokrzyskiego, a w 2005 roku zakupił stroje dla pań-członkiń Chóru. W 2003 roku Prezes Zarządu Ogniska nr 3, Zbigniew Błasiński, zorganizował I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału. Impreza ta, organizowana co roku, cieszy się dużym uznaniem wśród nauczycieli. W 2005 roku poszerzono program turnieju o zawody strzeleckie.
Zarząd Oddziału dużo uwagi poświęcił przygotowaniom powiatowych obchodów 100 – lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uroczystość została zorganizowana 17 września 2005 roku w Staszowie wspólnie z Zarządami Oddziałów z terenu powiatu staszowskiego. W obchodach uczestniczyli: Prezes ZNP Sławomir Broniarz, Prezes Okręgu Świętokrzyskiego Andrzej Łyczak, władze samorządowe, prezesi Oddziałów ZNP z całego województwa i ponad 500 członków z terenu powiatu staszowskiego. W czasie tej uroczystości wręczono 22 Odznaki za 50 – letnia przynależność do ZNP oraz 60 okolicznościowych medali dla zasłużonych działaczy.
Na koniec kadencji Oddział ZNP w Staszowie liczył 369 członków, w tym 299 nauczycieli i 70 pracowników administracyjno-obsługowych. Działająca przy Zarządzie Oddziału Sekcja Nauczycieli Emerytów i Rencistów, której przewodniczącą jest Jadwiga Kaczmarczyk, liczyła 45 członków.